Image

Dziadki do orzechów w Wejherowskim Centrum Kultury

Poznaliśmy laureatów konkursów plastycznych inspirowanych „Dziadkiem do orzechów”. Uroczyste wręczenie nagród przez dyrektor Filharmonii Kaszubskiej, Jolantę Różyńską, odbyło się 23 listopada br. Wybrane prace zaprezentowane są w foyer Filharmonii.

Dzieci oraz młodzież mogli zgłaszać swoje prace od października do połowy listopada. Do szkół podstawowych skierowano konkurs „Świąteczna postać Dziadka do orzechów”, gdzie przedmiotem było wykonanie figurki Dziadka do orzechów. Uczniowie szkół ponadpodstawowych natomiast, mieli możliwość by stworzyć kolaż w ramach konkursu pt. „Wyklej sztukę – kostium i scenografia inspirowane baletem Dziadek do orzechów”.

- "Świąteczna postać Dziadka do orzechów” był wyjątkowym konkursem, ponieważ uczestnicy mieli za zadanie stworzyć pracę w formie przestrzennej. Widzimy, że prace są różnorodne i wdzięczne. Cenne jest to, że najmłodsi się zmierzyli w tym właśnie konkursie. Zdajemy sobie sprawę z poziomu trudności wykonywania prac manualnych przez dzieci w dzisiejszym świecie, gdzie tak wiele mamy na płaskim ekranie. Głównym celem przedsięwzięcia są pewne umiejętności – wyobraźnia, wytworzenie, pomysł na pracę oraz sprawność, którą się wypracowuje. - mówi dyrektor Filharmonii Kaszubskiej Jolanta Różyńska.

W konkursie „Świąteczna postać dziadka do orzechów” zwycięską nagrodę otrzymał Franciszek Moska, na drugim miejscu znalazła się Oliwia Kubisiak, trzecie miejsce zajął Szymon Żełudkowski. Wyróżnienia otrzymały Nadia Sulęta oraz Julia Skurat i Agata Jatke. W konkursie „Wyklej sztukę – kostium i scenografia inspirowane baletem Dziadek do orzechów” wyróżnienie przyznano Martynie Skurat.