Wejherowska Karta
Jedna Karta, Wiele możliwości!
Otwórz
Pobierz aplikację
apple app store google play store
2025-04-01

Sadzili drzewa w ramach akcji - Lasy na nowe 100-lecie

Samorządowcy, uczniowie, przedstawiciele służb mundurowych, pracownicy jednostek samorządowych, organizacje pozarządowe oraz społecznicy spotkali się w Leśnictwie Nanice, by wspólnie zasadzić nowe pokolenie drzew.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Lasów Lasy Państwowe organizują akcję pod nazwą „Lasy na nowe 100-lecie”. W całej Polsce odbędą się społeczne sadzenia lasów, podczas których każdy będzie mógł posadzić własne drzewo. To wyjątkowa okazja, by aktywnie włączyć się w ochronę przyrody.

Pierwszego dnia kwietnia lokalną akcję sadzenia drzew postanowiło przeprowadzić Nadleśnictwo Wejherowo, które wybrało tren Leśnictwa Nanice, nieopodal Kąpina.

- Wejherowo okalają piękne lasy, które są miejscem aktywnego wypoczynku dla naszych mieszkańców. Bardzo się cieszę, że kolejny raz możemy wziąć udział w tak szczytnym wydarzeniu, jakim jest sadzenie nowych drzew. Niezwykle istotna jest dla nas dobra współpraca z Nadleśnictwem Wejherowo. Dzięki niej wejherowianie mogą codziennie korzystać z wypoczynku na łonie natury – powiedział Arkadiusz Kraszkiewicz, zastępca prezydenta miasta.

Odnawianie lasów – priorytet Lasów Państwowych

Lasy Państwowe każdego roku przeprowadzają odnowienia i zalesienia na ogromną skalę, zapewniając, że lasów w Polsce przybywa i są one coraz bardziej różnorodne gatunkowo, co zwiększa ich odporność.

Zalesienia odbywają się na gruntach, gdzie wcześniej lasu nie było, najczęściej na gruntach kupowanych przez Lasy Państwowe od rolników. Odnowienia są tam, gdzie zostało pozyskane drewno i trzeba wprowadzić nowe pokolenie lasu. Ustawowym obowiązkiem leśników jest odnowienie lasu w ciągu 5 lat, chociaż zazwyczaj nowe pokolenie lasu sadzone jest dużo wcześniej.

W 2024 roku leśnicy odnowili niemal 62,7 tys. ha lasów, blisko 20% tej powierzchni stanowią odnowienia naturalne. Nim las odnowi się kluczowe znaczenie ma odpowiednie przygotowanie gleby. To pokazuje, jak ważne jest łączenie nowoczesnych metod leśnych z naturalnymi procesami ekosystemowymi.