Deklaracja dostępności
Urząd Miasta w Wejherowie zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.
Deklaracja dostępności dotyczy strony https://wejherowskakarta.pl.
- Data publikacji strony internetowej:
- Data ostatniej istotnej aktualizacji:
Stan dostępności cyfrowej
Ta strona internetowa jest częściowo zgodna z załącznikiem do ustawy o dostępności cyfrowej z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu [niezgodności i wyłączeń] wymienionych poniżej.
Niedostępne treści
Niezgodność z załącznikiem
Wybrane treści mogą być niezgodne z wytycznymi dla dostępności treści internetowych 2.1, w takim zakresie jak:
- Postrzegalność (m.in. brak dostępności części mediów zmiennych w czasie, częściowy brak alternatywy w postaci tekstu, brak części ułatwień w percepcji treści),
- Funkcjonalność (m.in. nie na wszystkich stronach występuje pełna dostępność z klawiatury, brak pełnej dostępności sposobów wprowadzania danych),
- Przewidywalność (m.in. niepełna jednolitość nawigacji i identyfikacji). Część dokumentów PDF, Word, Excel, PowerPoint nie jest poprawnie odczytywana przez programy dla osób niewidzących.
Treści nieobjęte przepisami
- Mapy są wyłączone z obowiązku zapewniania dostępności.
- Filmy i multimedia, które zostały opublikowane przed wejściem w życie ustawy. Przygotowanie ich pełnej dostępności wiązałoby się z nadmiernym obciążeniem dla podmiotu publicznego.
Przygotowanie deklaracji dostępności
- Data sporządzenia deklaracji:
- Data ostatniego przeglądu deklaracji:
Deklarację sporządziliśmy na podstawie samooceny w oparciu o Listę kontrolną do badania dostępności cyfrowej strony internetowej v. 2.2 (docx, 0,12MB).
Pobierz Raport z wynikami przeglądu dostępności.
Skróty klawiaturowe
Na tej stronie internetowej można korzystać ze standardowych skrótów klawiaturowych przeglądarki. Strony portalu oparte są o strukturę nagłówków, która umożliwia szybkie poruszanie się po stronie. Filtry, kalendarze, formularze i inne funkcjonalności zbudowane są zgodnie ze standardami WCAG 2.1 i są dostępne przy użyciu samej klawiatury. Osoby, które nie korzystają z myszki, mogą swobodnie poruszać się po portalu. Na początku każdej strony dostępna jest możliwość pominięcia menu głównego, oraz zostały umieszczone linki – skróty
Dokumenty publikowane na stronie
Na stronie https://wejherowskakarta.pl znajdują się pliki do pobrania. Może się zdarzyć, że nie wszystkie pliki będą w pełni dostępne, np. może w nich brakować nagłówków lub opisów alternatywnych do tabel i grafik. Natomiast w przypadku umieszczenia na stronie skanu, publikujemy także jego dostępną wersję alternatywną.
Opisy alternatywne grafik i zdjęć na stronie
Na stronie https://wejherowskakarta.pl do grafik i zdjęć są dodawane opisy alternatywne. Ponadto przyciski i pola formularzy są odpowiednio opisane.
Powiększanie strony
Przeglądarki internetowe umożliwiają powiększenie serwisu za pomocą skrótów klawiaturowych (Ctrl +) lub odpowiednich ustawień. Jest to szczególnie pomocne dla osób z wadą wzroku. Jeżeli chcesz się dowiedzieć, jak w łatwy sposób powiększyć lub pomniejszyć treść wyświetlaną na ekranie przejdź do strony: powiększanie i pomniejszanie stron w systemie Windows.
Zrozumiałość i czytelność treści publikowanych na stronie
Treści zamieszczane na stronie https://wejherowskakarta.pl są zrozumiałe. Sposób ich prezentowania wpływa na lepszą czytelność materiałów i pomaga w odbiorze informacji. Długie teksty są dzielone na akapity, stosuje się wyróżnienia: cytaty i ważne informacje są specjalnie wyróżnione.
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
Wszystkie problemy z dostępnością cyfrową tej strony internetowej możesz zgłosić do Urządu Miasta w Wejherowie - mailowo zi@um.wejherowo.pl lub telefonicznie +48 58 677 70 61.
Każdy ma prawo wystąpić z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej tej strony internetowej lub jej elementów.
Zgłaszając takie żądanie podaj:
- swoje imię i nazwisko,
- swoje dane kontaktowe (np. numer telefonu, e-mail),
- dokładny adres strony internetowej, na której jest niedostępny cyfrowo element lub treść,
- opis na czym polega problem i jaki sposób jego rozwiązania byłby dla Ciebie najwygodniejszy.
Na Twoje zgłoszenie odpowiemy najszybciej jak to możliwe, nie później niż w ciągu 7 dni od jego otrzymania.
Jeżeli ten termin będzie dla nas zbyt krótki poinformujemy Cię o tym. W tej informacji podamy nowy termin, do którego poprawimy zgłoszone przez Ciebie błędy lub przygotujemy informacje w alternatywny sposób. Ten nowy termin nie będzie dłuższy niż 2 miesiące.
Jeżeli nie będziemy w stanie zapewnić dostępności cyfrowej strony internetowej lub treści, wskazanej w Twoim żądaniu, zaproponujemy Ci dostęp do nich w alternatywny sposób.
Obsługa wniosków i skarg związanych z dostępnością
Jeżeli w odpowiedzi na Twój wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej, odmówimy zapewnienia żądanej przez Ciebie dostępności cyfrowej, a Ty nie zgadzasz się z tą odmową, masz prawo złożyć skargę.
Skargę masz prawo złożyć także, jeśli nie zgadzasz się na skorzystanie z alternatywnego sposobu dostępu, który zaproponowaliśmy Ci w odpowiedzi na Twój wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej.
Ewentualną skargę złóż listownie lub mailem:
- Prezydent Miasta Wejherowa
- Adres: Plac Jakuba Wejhera 8, 84-200 Wejherowo
- e-mail: zi@um.wejherowo.pl
- telefon: +48 58 677 70 00
Pomocne mogą być informacje, które można znaleźć na rządowym portalu gov.pl.
Możesz także poinformować o tej sytuacji Rzecznika Praw Obywatelskich i poprosić o interwencję w Twojej sprawie.
Aplikacje mobilne
Urząd Miasta w Wejherowie udostępnia następujące aplikacje mobilne:
Pozostałe informacje
Dostępność architektoniczna
Urząd Miejski w Wejherowie – Magistrat
Dojazd
Do Urzędu Miejskiego w Wejherowie można dojechać autobusem (przystanek od strony ul. Reformatów m.in. dla linii MZK nr 2, 3, 4, 16, rowerem (miejsca dla rowerów zlokalizowane są przy budynku Urzędu Miasta) , samochodem (w bezpośrednim sąsiedztwie budynku znajdują się miejsca parkingowe wraz z wyznaczonymi miejscami dla osób niepełnosprawnych. Miejsce parkingowe można również znaleźć w pasie płatnej strefy parkowania).
Otoczenie i wejście do budynku
W budynku zastosowano rozwiązania przestrzenne, funkcjonalne i techniczne zapewniające dostosowanie do obecnie obowiązujących przepisów i norm, m.in. bezpieczeństwa użytkowania, bezpieczeństwa PPOŻ oraz dostępności dla osób niepełnosprawnych (m.in. wejście do budynku zapewniające swobodny dostęp bezpośrednio z chodnika (podjazd dla wózków), automatyczne drzwi wejściowe do budynku, winda zapewniająca dostęp do całego Urzędu osobom niepełnosprawnym ruchowo, toaleta na parterze dostosowana dla osób niepełnosprawnych, punkt obsługi wniosków Wejherowskiej Karty Mieszkańca mieści się na parterze budynku).
Udogodnienie dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi
- podjazd dla wózków,
- drzwi otwierane automatycznie,
- punkt obsługi wniosków zlokalizowany jest na parterze budynku,
- na parterze budynku znajduje się toaleta dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych, do budynku i przestrzeni publicznej można wejść z psem asystującym lub psem przewodnikiem.
Udogodnienie dla osób niesłyszących i słabosłyszących
Urząd Miejski w Wejherowie nie udostępnia tłumacza migowego za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej. Na dzień dzisiejszy nie przewiduje się podjęcia działań w tym zakresie. Urząd Miejski w Wejherowie zgodnie z przepisami ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o języku migowym i innych środkach komunikowania się (Dz. U. z 2023 r. poz. 20) zapewnia możliwość tłumaczenia migowego przy załatwianiu spraw urzędowych. Świadczenie jest bezpłatne dla osoby uprawnionej, będącą osobą niepełnosprawną w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Wystarczy zgłosić chęć skorzystania z usługi na co najmniej 3 dni przed planowaną wizytą (termin uzgadnia Urząd z osobą uprawnioną, na zasadach określonych w ustawie) oraz wskazać metodę komunikowania się (wskazanie potrzeby dostępu do świadczenia usług tłumacza: polskiego języka migowego (PJM), systemu językowo-migowego (SJM), sposobu komunikowania się osób głuchoniewidomych (SKOGN). Po otrzymaniu takiej informacji Urząd ma obowiązek zamówić specjalistyczną usługę tłumacza z rejestru tłumaczy, prowadzonego zgodnie z ustawą, przez Wojewodę Pomorskiego. Szczegółowe informacje na temat usługi dostępne są na stronie www.wejherowo.pl
Filharmonia Kaszubska – Wejherowskie Centrum Kultury
Dojazd
Do Wejherowskiego Centrum Kultury w Wejherowie można dojechać autobusem (przystanek od strony ul. Dworcowej i ul. Jana III Sobieskiego dwa przystanki autobusowe m.in. dla linii MZK nr 2,3,4,7,16,12, rowerem (miejsca dla rowerów zlokalizowane są przy wejściu do budynku od strony ul. Generała J. Hallera) , samochodem (od ul. Generała J. Hallera zlokalizowany parking (płatny) z wydzielonymi miejscami dla osób niepełnosprawnych.)
Otoczenie i wejście do budynku
W budynku zastosowano rozwiązania przestrzenne, funkcjonalne i techniczne zapewniające dostosowanie do obecnie obowiązujących przepisów i norm, m.in. bezpieczeństwa użytkowania, bezpieczeństwa PPOŻ oraz dostępności dla osób niepełnosprawnych. Do Punktu Obsługi Wniosków Wejherowskiej Karty mieszkańca prowadzi wejście od strony ulicy Jana III Sobieskiego lub ul. Generała J. Hallera. Wejścia bez gwałtownych spadków terenu. Punkt zlokalizowany na parterze w kasach biletowych
Udogodnienie dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi
- budynek wyposażony w windę,
- drzwi otwierane automatycznie,
- punkt obsługi wniosków zlokalizowany jest na parterze budynku,
- na każdej kondygnacji budynku dostępna toaleta przystosowana dla osób niepełnosprawnych,
- do budynku i przestrzeni publicznej można wejść z psem asystującym lub psem przewodnikiem.
Udogodnienie dla osób niesłyszących i słabosłyszących
Brak możliwości skorzystania z tłumacza migowego, Część budynku została oznaczona w alfabecie Brajla.
Miejska Biblioteka Publiczna im A. Majkowskiego
Dojazd
Do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wejherowie można dojechać autobusem ( dwa przystanki od strony ul. Bolesława Prusa m.in. dla linii MZK nr 2, 6, 11 i ul. Kociewskiej przystanek autobusowy m.in. dla linii MZK nr 1,8 rowerem (miejsca dla rowerów zlokalizowane są przy wejściu do budynku), samochodem (od ul. Kaszubskiej naprzeciwko wejścia do Biblioteki zlokalizowany parking z wydzielonym miejscem dla osoby niepełnosprawnej).
Otoczenie i wejście do budynku
W budynku zastosowano rozwiązania przestrzenne, funkcjonalne i techniczne zapewniające dostosowanie do obecnie obowiązujących przepisów i norm, m.in. bezpieczeństwa użytkowania, bezpieczeństwa PPOŻ (oznaczenia dróg ewakuacyjnych, instrukcje z zakresu ochrony przeciwpożarowej i zasad postepowania na wypadek ewakuacji w formie tablic informacyjnych i znaków). Do budynku prowadzi jedno wejście od strony ul. Kaszubskiej. Wejście przystosowane dla osób niepełnosprawnych – na parterze, drzwi otwierane do wewnątrz bez progów.
Udogodnienie dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi
- punkt obsługi wniosków zlokalizowany jest na parterze budynku,
- dla osób na wózkach dostępne są korytarze i pomieszczenia na wszystkich piętrach biblioteki za wyjątkiem Czytelni Naukowej znajdującej się na pierwszym piętrze (osoby, dla których pokonanie schodów nie jest możliwe, mogą skontaktować się z pracownikiem Czytelni Naukowej pod nr tel. 58 677-65-76. Pracownik zniesie na dół potrzebne książki lub zbiory specjalne ),
- w budynku dostępne są 2 toalety dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych,
- do budynku i przestrzeni publicznej można wejść z psem asystującym lub psem przewodnikiem.
Udogodnienie dla osób niesłyszących i słabosłyszących
Brak możliwości skorzystania z tłumacza migowego.
EkoFabryka w Wejherowie
Dojazd
Do Ekofabryki w Wejherowie można dojechać autobusem (przystanek przy ul. Tartacznej m.in. dla linii MZK nr 4, 5, 1, 6 - najbliższy przystanek zlokalizowany jest ok 10 minut drogi pieszo od budynku, droga ta jest nieprzystosowana dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi), rowerem (wiata dla rowerów zlokalizowana jest naprzeciwko wejścia do budynku EkoFabryki), samochodem (w bezpośrednim sąsiedztwie budynku znajdują się miejsca parkingowe).
Otoczenie i wejście do budynku
W budynku zastosowano rozwiązania przestrzenne, funkcjonalne i techniczne zapewniające dostosowanie do obecnie obowiązujących przepisów i norm, m.in. bezpieczeństwa użytkowania, bezpieczeństwa PPOŻ oraz dostępności dla osób niepełnosprawnych (m.in. wejście do budynku zapewniające swobodny dostęp bezpośrednio z parkingu, wejście bez gwałtownych spadków terenu, drzwi otwierane na zewnątrz bez progów.
Udogodnienie dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi
- budynek wyposażony w windę,
- dwudzielne główne drzwi wejściowe,
- wszystkie przejścia pomiędzy przedmiotami (np. meblami) umożliwiają swobodne przemieszczanie się,
- punkt obsługi wniosków zlokalizowany jest na parterze budynku,
- na piętrze budynku znajduje się toaleta dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych,
- do budynku i przestrzeni publicznej można wejść z psem asystującym lub psem przewodnikiem.
Udogodnienie dla osób niesłyszących i słabosłyszących
Brak możliwości skorzystania z tłumacza migowego.
Dostępność komunikacyjno-informacyjna
Urząd Miasta w Wejherowie nie zapewnia dostępu do świadczenia usług tłumacza języka migowego