Image

Seans z cyklu „Krótka historia polskiego kina”

Najbliższy seans „Krótkiej historii polskiego kina” odbędzie się 21 kwietnia br. Na ekranie w kinie Wejherowskiego Centrum Kultury zobaczymy „Ręce do góry” - dramat z lat 60-tych w reżyserii Jerzego Skolimowskiego.

Tematem filmu jest spotkanie po latach absolwentów Akademii Medycznej, którzy nocą w wagonie towarowym wspominają mroczne czasy stalinizmu. Ich pseudonimy: Zastawa (J. Skolimowski), Opel Rekord (T. Łomnicki), Alfa (J.Szczerbic), Romeo (A. Hanuszkiewicz) i Wartburg (B. Kobiela) sygnalizują status materialny i korzyści czerpane z małej stabilizacji lat 60. Próbą dla ich charakterów okazała się afera z okresu studiów, kiedy w czynie społecznym przygotowali wielkoformatowy portret Stalina, przez przypadek z podwójną parą oczu. Film przez czternaście lat nie był dopuszczany do rozpowszechniania ze względu na tę scenę. Skolimowski powrócił do filmu, na zaproszenie władz kinematografii w okresie solidarnościowej odwilży i w 1981 roku dokręcił kolorowy prolog, w którym wyjaśnia swoją ówczesną sytuację i obecną kondycję.

Reżyser ilustruje prolog zdjęciami z planu filmu „Fałszerstwo” Volkera Schlondorffa, w którym wystąpił jako aktor w roli fotoreportera w zrujnowanym wojną Bejrucie. Ponadto użyte zostają zdjęcia z Londynu, m.in. z marszów poparcia dla Solidarności. Muzykę do filmu skomponował Krzysztof Komeda. Natomiast w prologu wykorzystano fragment Kosmogonii Krzysztofa Pendereckiego. Eseistyczne walory prologu budują też cytaty ze współczesnego polskiego malarstwa: Edwarda Dwurnika, Teresy Pągowskiej, Zdzisława Beksińskiego i innych.

Czas trwania filmu: 77'

Organizator przeglądu: Stowarzyszenie Kin Studyjnych

Kurator przeglądu: Tomasz Kolankiewicz

Partnerzy: WFDiF, DI Factory

Przegląd współfinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

Zakup biletów:

https://bilety.wck.org.pl/rezerwacja/numerowane.html?id=7745&idt=9dbd98d47647e143fb4a6903eb585114&d=3&idw=1163