Pasmo sukcesów w wejherowskiej edukacji i innowacji
Anna Chodak - nauczycielka Szkoły Podstawowej nr 9 w Wejherowie została laureatką konkursu Kierunek – Innowacja 2024, organizowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Wyróżnienie to przyznano za nowatorskie rozwiązania i wykorzystanie technologii cyfrowych w edukacji. Pani Anna jest jedyną nagrodzoną nauczycielką szkoły podstawowej w województwie pomorskim. Osiągnięcia wejherowskiej nauczycielki docenił również Pomorski Kurator Oświaty.
Przełomowym momentem w jej pracy pedagogicznej był rok 2023, gdy zrealizowała marzenie o interaktywnym gabinecie terapeutycznym w wejherowskiej „dziewiątce”. Projekt ten, sfinansowany z grantu Polskich Sieci Elektroenergetycznych, przyniósł nie tylko nowoczesną przestrzeń wspierającą rozwój emocjonalny uczniów, lecz także wyróżnienie od Prezydenta Miasta Wejherowa. Ta nagroda była impulsem do dalszego działania i poszukiwania innowacyjnych rozwiązań.
Anna Chodak mimo posiadania najwyższego stopnia awansu zawodowego nauczyciela dyplomowanego, nie przestała szukać nowych wyzwań. W 2024 roku rozpoczęła przygodę z nowoczesnymi technologiami, w tym sztuczną inteligencją, którą odważnie wykorzystuje na lekcjach. Dzięki narzędziom SI uczniowie ożywiają postaci historyczne, takie jak Józef Wybicki czy Hans Christian Andersen, rozwijając zainteresowanie historią i literaturą. Sami projektują kolorowanki.
Innowacje działania nauczycielki wejherowskiej "dziewiątki" nie ograniczają się do technologii. W roku szkolnym 2023/2024 wprowadziła:
-Czytelnicze Drzewko Motywacji, które znacząco zwiększyło zaangażowanie uczniów w codzienne czytanie.
-Class Dojo – Dojo Dobrej Dyscypliny, platformę, która poprawiła zachowanie i atmosferę w klasie.
-Bajki edukacyjne, takie jak „Wioska Zrozumienia”, uczące empatii, akceptacji i tolerancji.
Wejherowska nauczycielka jest twórczynią bajek edukacyjnych, które uczą dzieci empatii, akceptacji i tolerancji. Samodzielnie zebrała fundusze na wydanie książki „Wioska Zrozumienia”, która zasila biblioteki szkolne i staje się cennym narzędziem wspierającym edukację włączającą.
W 2024 roku praca Anny Chodak została doceniona na arenie ogólnopolskiej - zdobyła ogólnopolski tytuł Wychowawcy Roku 2024 w prestiżowym konkursie eduSensus Education Awards, który został przyznany przez interdyscyplinarne jury doceniającym innowacyjne podejście do wychowania dzieci i młodzieży w Warszawie.
Te sukcesy są dowodem na to, że innowacje mogą przekształcać edukację, a wytrwałość i kreatywność nauczyciela przynoszą nie tylko efekty dydaktyczne, ale także inspirację dla uczniów i społeczności szkolnej.