Image

Wernisaż „Kolory muzyki Tomasza Bachanka”

W Galerii Filharmonii Kaszubskiej odbędzie się otwarcie wystawy malarskiej autorstwa Tomasza Bachanka. Zapraszamy na wernisaż 11 kwietnia o godz. 18.00. Wstęp bezpłatny.

Autor wystawy, Tomasz Bachanek pochodzi z Puław, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Dyplom na uczelni obronił w 1988 r. Zajmuje się malarstwem olejnym, rysunkiem, czasem malarstwem ściennym. Prace artysty znajdują się w prywatnych kolekcjach na całym świecie. Prezentowane były na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych, m.in.: Europe Des Beaux, Arts Gallery, Antibes we Francji (1993), Clearwater w USA (1996), Galeria Sztuki w Warszawie (2007), Galerii Szalom w Krakowie (2008), Noc Kultury w Próbie Cafe w Lublinie (2019), Bachanalia w Grodzisku w Grodzisku Mazowieckim (2023).

Tomasz Bachanek inspiracje znajduje przede wszystkim w muzyce. W pracowni malarza można usłyszeć jej różne gatunki i rodzaje. Oprócz tego czerpie z podróży, które łączy z pracą. Często zostaje kilka dni w miastach gdzie odbywa się wernisaż jego prac. Poznaje wtedy nowe miejsca i ludzi. Odłączony od codzienności i zgiełku, maluje bajkowy widok z okna. Bachanek mieszkał w USA około roku i nieco dłużej w Paryżu i na Lazurowym Wybrzeżu. Codzienną ciekawą podróżą dla artysty jest spacer z psem do lasu. Zmiany w przyrodzie są dla niego ogromną inspiracją.

Nie odtwarzam rzeczywistości tylko tworzę nowe światy. Bachanalia to rzeczywistość przefiltrowana przez moje życie, poglądy, emocje i interpretacje. Nie miewam tzw. popularnie – wizji artystycznych, treścią moich prac jest życie, a zwłaszcza relacje interpersonalne, podane w sposób pogodny, żartobliwy wręcz nieraz groteskowy. Moja twórczość ewoluuje z upływem czasu, a moje malarstwo zmienia się razem ze mną. Nie jest to rewolucja wynikła z teoretycznych przekonań, ale właśnie ewolucja, powolny proces zmian zachodzących przede wszystkim w moim wnętrzu. Mam nadzieję, że jest to proces dojrzewania. Razem ze mną zmienia się też moje malarstwo, dojrzewa – zmienia się, choć prezentowane motywy są podobne - mówi Tomasz Bachanek.