Prestiżowe wyróżnienie dla Sandry Drzymalskiej
Sandra Drzymalska to jedna z najbardziej obiecujących aktorek młodego pokolenia. Pochodząca z Wejherowa artystka, pierwsze kroki na swojej aktorskiej ścieżce stawiała w Teatrze Prawie Luckim, działającym przy wejherowskim Liceum Ogólnokształcącym nr 1. Za swoją pracę została nagrodzona w wielu konkursach i plebiscytach, a 14 stycznia otrzymała prestiżowy Paszport Polityki, przyznany przez czytelników tego pisma. Doceniana także przez środowisko lokalne, w 2023 roku otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta Wejherowa.
Aktorstwo było marzeniem Sandry Drzymalskiej już od najmłodszych lat. Swoją pasję realizowała w amatorskim teatrze Prawie Luckim, działającym przy wejherowskim Liceum Ogólnokształcącym nr 1, a po maturze aktorski warsztat szlifowała w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie.
Talent, wyrazistość i wszechstronność aktorki sprawiają, że jest doceniana przez reżyserów, znawców kina, a przede wszystkim widzów. Decyzją czytelniczek i czytelników „Polityki” Sandra Drzymalska otrzymała specjalny Paszport podczas 32. gali rozdania Paszportów Polityki. Te prestiżowe nagrody przyznawane są ludziom kultury i sztuki od 1993 roku w siedmiu kategoriach: literatura, film, teatr, muzyka poważna, muzyka popularna, sztuki wizualne i kultura cyfrowa. Od 2002 roku wręczana jest także nagroda specjalna pod nazwą „kreator kultury” za osiągnięcia w krzewieniu kultury, a w 2024 przyznano po raz pierwszy Paszport Czytelników.
Młodą i ambitną, pochodzącą z Wejherowa aktorkę możemy oglądać zarówno na małym, jak i dużym ekranie. W 2016 zagrała w serialu "Belfer", entuzjastycznie przyjętym przez widzów i od tego czasu pojawia się w wielu ciekawych produkcjach. Zagrała między innymi w filmie "Psy 3" Władysława Pasikowskiego, "Najmro" Mateusza Rakowicza czy "Filip" Michała Kwiecińskiego. Na swoim koncie ma też rolę w serialu komediowo-obyczajowym "Sexify".
Sandra Drzymalska potrafi tworzyć znakomite kreacje aktorskie, co udowodniła w filmie „IO" - nagrodzonym w Cannes, nominowanym do Oscara i francuskiego Cezara. W 2024 roku została laureatką Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie zdobyła nagrodę za najlepszą pierwszoplanową rolę kobiecą w filmie "Biała odwaga”. W "Simonie Kossak", hicie minionej jesieni, zagrała tytułową, główną rolę wyjątkowej naukowczyni i popularyzatorki nauk przyrodniczych. Tą rolą porwała publiczność swoją energią i otrzymała nominację do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego – przyznawanej młodym aktorom wyróżniającym się wybitną indywidualnością.
Fot. Teodor Klepczyński/Polityka
Fot. Adam Stępień/Polityka